Zaburzenie potencji u mężczyzn palących papierosy

Palenie papierosów bezpośrednio wpływa na przepływ krwi, spowalniając go. A ukrwienie z kolei odpowiada za funkcjonowanie genitaliów i ich wrażliwość. Podczas palenia produkty spalania tytoniu dostające się do krwi zmniejszają jej nasycenie tlenem. U palaczy przepływ krwi ulega spowolnieniu, a naczynia krwionośne zwężają się. Nasze ciało jest integralnym, wzajemnie połączonym systemem, w którym wszystkie narządy są połączone, więc problemy z płucami lub sercem mogą być przyczyną impotencji lub słabego libido. Dym tytoniowy zawiera około 6840 związków chemicznych. Spośród nich 500 jest sztucznie dodawanych do papierosów, a 200 to trucizny. Jeden wypalony papieros dziennie obniża potencję o 20%.

O zdrowiu seksualnym mężczyzn palących papierosy

Mężczyzna musi mieć świadomość tego, czym jest potencja. W dużym skrócie jest to wytrzymałość penisa, zdolność do utrzymywania stanu pracy przez długi czas. Wytrzymałość to zdolność komórek krwi do jak najdłuższego zatrzymywania tlenu i dostarczania go do tkanek. Łatwo zgadnąć, że w przypadku palaczy nie ma mowy o jakiejkolwiek wytrzymałości, ponieważ tlen prawie nie dostaje się nawet do płuc, nie wspominając o krążeniu krwi. Główną szkodę wyrządza sam tytoń oraz papier i materiał filtrujący, przez który przechodzi dym. Nikotyna po spożyciu dostaje się do płuc. Wciąga ze sobą żywice i metale ciężkie.

Po dotarciu do płuc są metabolizowane i trafiają do krwiobiegu, gdzie osiadają na ścianach naczyń krwionośnych, tworząc film, który zakłóca przenikanie krwi do tkanki. A jeśli taka masa dostanie się do żyły, zatyka ją. Jest to główny powód, dla którego palacze mają zimne dłonie i stopy, a mężczyźni mogą mieć problemy z dopływem krwi do ciał jamistych penisa. Komórki płciowe w gruczole krokowym muszą być regularnie odnawiane, a stały dopływ kwasu nikotynowego z krwiobiegu zakłóca ten proces, zatrzymując w ten sposób ich pracę. Co więcej, ciała jamiste w  penisie mogą wykazywać słabą erekcję nawet przy banalnym zatrzymywaniu płynów, a co można powiedzieć o żywicach, które są usuwane znacznie trudniej niż zwykła woda.

Potencja i palenie wśród mężczyzn

Nie jest tajemnicą, że palenie upośledza funkcję płuc, które przenoszą krew i tlen w całym organizmie. Wszystko to dzieje się w trybie automatycznym i kontroluje to odruchowa część mózgu. Kiedy płuca zawodzą, podaż innych narządów jest znacznie gorsza, a wszystkie zasoby są kierowane na wsparcie serca i systemów życiowych.

Dopamina i serotonina to substancje, które są uwalniane po każdym zapaleniu papierosa. To hormony przyjemności i szczęścia. Z wiekiem receptory te nabierają tolerancji na nikotynę, a palacz przestawia się na cięższe papierosy lub sam zwiększa częstotliwość palenia. Dlaczego to jest niebezpieczne? Aby zaspokoić nałóg, potrzeba więcej papierosów, a przy każdym paleniu do krwiobiegu dostaje się ogromna ilość smoły, ale dla palacza priorytetem jest tylko chwilowa przyjemność.

Płodność mężczyzn palących papierosy

Osobno należy zwrócić uwagę na problem niepłodności wśród palaczy. Spadek testosteronu z powodu braku równowagi hormonalnej pociąga za sobą dysfunkcję przysadki mózgowej i nadnerczy. Wydzielają wiele hormonów, które są odpowiedzialne za spermatogenezę i ruchliwość plemników. Długodystansowi palacze mają nie tylko problemy z potencją, ale także trudności w poczęciu dziecka. Dzieci poczęte przez palącego ojca rodzą się z wieloma problemami. Układ oddechowy jest znacznie słabiej rozwinięty niż u dzieci urodzonych przez niepalących rodziców. Tkanka kostna i stawowa nie osiąga norm gęstości i masy. Takie dzieci są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne, ponieważ wpływ niektórych trucizn neurotropowych na rozwijający się organizm pociąga za sobą nieodwracalne konsekwencje.

Jednocześnie dopływ krwi do penisa jest znacznie zmniejszony, ponieważ trujące substancje znacznie zwężają naczynia krwionośne z powodu gromadzenia się w nich szkodliwego osadu i silnego spadku elastyczności ścian. Z tego powodu nawet w stanie wzwodu penis jest znacznie mniejszy niż przed paleniem. Ponieważ nikotyna jest jedną z najsilniejszych neurotoksyn, zmniejsza produkcję nasienia, a także obniża jakość nasienia. Jednocześnie blokowana jest synteza prostaglandyny, co hamuje czynność gruczołu krokowego. Zaczyna rosnąć i naciskać na wszystkie narządy miednicy małej, między innymi zaburzając pracę układu moczowego. Pod wpływem tych czynników jądra nie mogą już normalnie produkować plemników, ich ilość znacznie się zmniejsza, mężczyzna faktycznie staje się bezpłodny. W wielu przypadkach przywrócenie funkcji rozrodczych staje się możliwe dopiero po długotrwałym leczeniu i przyjmowaniu leków stymulujących potencję i układ rozrodczy.

Leave a Reply