Wady męskich narządów płciowych, a stosunek seksualny

Seks jest częścią życia każdego z nas. Nie tylko pomaga się on zrelaksować i odprężyć, ale przede wszystkim jest jednym z dowodów miłości, bliskości, a także akceptacji własnych ciał. Zarówno ciało kobiety jak i mężczyzny jest odpowiednio przystosowane do współżycia, a także rozmnażania się. Nie mniej jednak, mogą wystąpić przypadki wad anatomicznych, które uniemożliwią seks. W większym stopniu dysfunkcje te dotykają głównie męskich narządów płciowych. Wówczas seks staje się prawdziwym wyzwaniem, o ile nie musi on zostać całkowicie wykluczony. Niektóre wady anatomiczne penisa, skutkują niemożliwością osiągnięcia wzwodu, a nawet wprowadzeniem penisa do pochwy. Jakie dysfunkcje w anatomii męskich narządów płciowych utrudniają współżycie?

Mikropenis

Jedna z wad anatomicznych, męskich narządów płciowych jest mikropenis. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na występowaniu zbyt małych rozmiarów prącia. Jest to wada rozwojowa występująca w obrębie męskich, zewnętrznych narządów płciowych. Rozmiary prącia, praktycznie uniemożliwiają wówczas odbycie stosunku seksualnego. Patologia ta objawia się tym, że penis w stanie podniecenia i erekcji jest około 2,5 odchylenia mniejszy, niż prącie standardowych rozmiarów.

Co jest przyczyną występowania tego typu patologii? Otóż mikropenis, jest wynikiem niedoboru androgenów, czyli hormonów płciowych, odpowiadających za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie męskich narządów płciowych. Oczywiście z patologią tą można walczyć. Skuteczną metodą jest hormonoterapia, polegająca na uzupełnienie niedoboru androgenów. Życie z tego typu nieleczoną dysfunkcja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mężczyzny, a tym samym czyni seks niesatysfakcjonującym, dla obu stron, a bardzo często wręcz uniemożliwia współżycie.

Choroba Peyroniego

To kolejna z dysfunkcji męskich narządów płciowych, która nie tylko utrudnia współżycie, ale często też może uniemożliwić seks. Choroba Peyroniego, jest inaczej nazywana plastycznym stwardnieniem prącia. Czym ta patologia się objawia? Otóż za podstawowy symptom, możemy uznać wyraźne skrzywienie penisa.

Dodatkowo, w momencie podniecenia i erekcji, mężczyzna może odczuwać dość wyraźny ból, co znacząco utrudni stosunek seksualny, a także mężczyzna może utracić zainteresowanie seksem, w obawie przed nawracającym bólem. Skrajne przypadki tego typu wady, całkowicie mogą uniemożliwić wprowadzenie członka do pochwy partnerki. W przypadku leczenia, dostępne są dwie metody. Można z chorobą Peyroniego walczyć za pomocą leków, a także za pomocą chirurgii. Nie mniej jednak, choroba ta wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem urologiem.

Anorchizm

Anorchizm, to dysfunkcja która pojawia się w okolicy jąder, a najczęściej jest ich całkowitym brakiem. Nie mniej jednak ma ona znaczny wpływ na penis mężczyzny. Anorchizm sprawia, że penis nie rozwija się i pozostaje tych samych rozmiarów co w wieku dziecięcym. Taki rozmiar penisa, czyni stosunek seksualny niemożliwym. Dodatkowo mężczyźni dotknięci tą wadą, całkowicie nie odczuwają popędu seksualnego. Nie rozwija się u nich także owłosienie łonowe, a moszna pozostaje pusta. Leczenie tego zaburzenia, zwykle polega na podawaniu testosteronu, który ma pobudzić rozwój jąder, a także pozostałych, męskich cech płciowych.

Stulejka

To jedno z najpopularniejszych schorzeń dotykających mężczyzn. Stulejka może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Wada ta polega na tym, że ujście napletka jest na tyle zwężone, że uniemożliwia ono ściągnięcie go z prącia, a w niektórych przypadkach, jeśli ściągnięcie napletka jest wciąż możliwe, jedynie mocno utrudnione, mężczyzn będzie odczuwał dotkliwy ból. Zwykle pojawia się ona w wieku dziecięcym, nie mniej jednak dotyka ona też starszych mężczyzn. Seks nie jest niemożliwi, ale powoduje on odczucia dyskomfortu. Zwykle leczeniem jest mało inwazyjny zabieg operacyjny.

 

Leave a Reply