Uczulenie na spermę- objawy i leczenie.

Uczulenie na spermę dotyka głównie pań w wieku pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Według danych obejmuje ono nawet 12 procent pań. Objawy alergiczne zauważalne są od razu albo w ciągu godziny od stosunku seksualnego. Jakie są objawy uczulenia na spermę i czy można mu przeciwdziałać?

Objawy uczulenia na spermę

Do głównych objawów zalicza się: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz obrzęk w obszarze pochwy i sromu. Niekiedy u pań występuje także wysypka oraz białe upławy. Jeśli doszło do bardzo silnej reakcji alergicznej na spermę, wówczas wysypka może pojawić się także w innych miejscach, a nie tylko na narządach płciowych. W bardzo rzadkich przypadkach kobieta cierpi na duszności, natomiast objawy te utrzymują się więcej niż dzień. Należy pamiętać, że dolegliwości te pojawiają się najczęściej od razu po stosunku, natomiast u połowy kobiet następuje reakcja alergiczne na nasienie, już po pierwszej penetracji zakończonej ejakulacją.

Jaka jest przyczyna uczulenia na spermę?

Uczulenie na nasienie jest reakcją na kontakt z białkiem, które jest produkowane w prostacie. Białko to, czyli glikoproteina jest niezwykle istotnym elementem nasienia. W niewielu przypadkach dochodzi do wystąpienia reakcji alergicznej przez inne substancje, które także są składnikiem męskiej spermy, na przykład te znajdujące się tam przez przyjmowanie pewnych leków, czy spożywanie konkretnych pokarmów.

W jaki sposób można zdiagnozować uczulenie na spermę partnera?

Do postawienia prawidłowej diagnozy, lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Podczas niego zapoznaje się z objawami, z jakimi boryka się dana osoba. Niekiedy może także zlecić parze test, czyli seks w prezerwatywie. Jeśli podczas takiego współżycia nie pojawią się niepokojące objawy wówczas stanowi to potwierdzenie diagnozy. Niekiedy specjalista poleca także wykonanie testów serologicznych czy skórnych. Podczas stawiania diagnozy, bardzo ważne jest to, aby wykluczyć inne możliwe uczulenia, czyli reakcję alergiczną na lateks, leki czy jedzenie. Oprócz tego, lekarz może także przeprowadzić badanie ginekologiczne, po to, aby ustalić, czy nie doszło czasem do jakichś infekcji, nie występują pewne zaburzenia anatomiczne czy też pacjentka nie boryka się z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak leczy się uczulenie na spermę?

W większości przypadków uczulenie na nasienie z czasem całkowicie zanika. Aby zmniejszyć wstępujące dolegliwości, najlepiej jest stosować prezerwatywę, dzięki niej sperma nie będzie miała bezpośredniego kontaktu ze skórą. Co ważne, uczulenie na spermę nie dotyczy tylko jednego danego partnera, a więc w przypadku jego zmiany, uczulenie nie zniknie. Niekiedy lekarz może zalecić również terapię odczulającą, jeśli objawy są bardzo nasilone. Czasem kobieta jest równocześnie uczulona na lateks, wtedy korzystanie z takich prezerwatyw okazuje się niemożliwie. Proces odczulania pozwala na odzyskanie normalnych kontaktów seksualnych, które nie zakończą się uciążliwymi dolegliwościami. Podczas takich zbiegów odczulających, kobiecie wprowadza się regularnie do pochwy rozcieńczone nasienie. Innym sposobem jest wstrzykiwanie do pochwy spermy przez parę tygodni. W ten sposób kobieta uzyskuje odporność, na wcześniej alergizujący czynnik.

Uczulenie na spermę a ciąża

Uczulenie na spermę nie wpływa w żaden sposób na zajście w ciążę, gdyż to nie plemniki są powodem wystąpienia reakcji alergicznej. Co ważne, alergie na nasienie nie doprowadza w żadnym razie do niepłodności. Jest jednak źródłem pewnego dyskomfortu w sferze intymnej, ponadto utrudnia kontakty seksualne.

Leave a Reply