Czym jest załupek?

Załupek jest to dolegliwość pojawiająca się u mężczyzn i będąca najczęstszym powikłaniem stulejki albo urazów powstałych w wyniku stosunku oraz masturbacji. To przypadłość niezwykle bolesna dla panów, polegająca na zablokowaniu przepływu krwi w członku. Może ona doprowadzić nawet do groźnej martwicy żołędzi, którą należy jak najszybciej zacząć leczyć. Załupek określany jest również jako parafimoza czy hiszpański kołnierz. To męskie schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Może ono pojawić się nagle i co ważne, stanowi ono odwrotność stulejki, gdyż jest to stan, w którym nie można sprowadzić na żołądź wcześniej odprowadzonego napletka. Załupek wywołuje ucisk, który może nawet spowodować martwicę. Silny obrzęk i ból zmusza mężczyznę do szybkiej reakcji. Co ważne, dolegliwość ta może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak tylko i wyłącznie u tych nieobrzezanych.

Jakie są przyczyny załupka?

Osoba zdrowa nie ma żadnych problemów z odprowadzeniem napletka poza żołądź oraz zsuwaniem go z powrotem. Jeśli jednak występują pewne zaburzenia w budowie anatomicznej i mężczyzna cierpi z powodu stulejki, wówczas utrudnione staje się odprowadzenie napletka, może w takim wypadku dojść do pojawienia się właśnie załupka, który stanowi powikłanie stulejki. Załupek zdarza się często, jeśli przez dłuższy czas nie odprowadza się napletka.

Niekiedy pojawia się u starszych mężczyzn borykających się z problemami urologicznymi czy tych cewnikowanych. Przyczyną załupka są także stany zapalne prowadzące do zwłóknień. Niekiedy zdarza się, że za pojawienie się załupka odpowiedzialny jest uraz żołędzi nabyty w trakcie masturbacji czy zbyt duża żołądź w stosunku do otworu napletka.

Jakie są objawy załupka?

Mężczyzna cierpi na ból oraz pieczenie. Odprowadzony napletek wywołuje nacisk na naczynia krwionośne oraz chłonne. Przez to, skóra wokół żołędzi jest mocno ukrwiona i bardzo zaczerwieniona. Zauważyć można również znaczny obrzęk żołędzi, a także napletka. Ponadto w niektórych przypadkach dochodzi do odczynu zapalnego i bardzo niebezpiecznego niedokrwienia albo martwicy tkanek. Mężczyzna ma wówczas problem z oddaniem moczu, ponadto w moczu można stwierdzić obecność krwi.

W jaki sposób leczy się załupek?

Proces leczenia zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i szybkości jego reakcji, po zauważeniu problemu. Niekiedy urolog może w pierwszej kolejności starać się samodzielnie odprowadzić napletek. Lekarz do tego celu kciukami wciska żołądź do napletka przy jednoczesnym naciąganiu skóry napletka na żołądź. Przed tą czynnością podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe albo ogólne. Jeśli ręczne odprowadzenie napletka okaże się możliwe, wtedy zostanie przywrócone ukrwienie i obrzęk zostanie powstrzymany. W tym wypadku obędzie się bez interwencji chirurgicznej.

Mężczyźnie zostanie przepisany antybiotyk i leki przeciwbólowe. Nie zawsze taki sposób okazuje się jednak skuteczny. Niekiedy nie obejdzie się bez zabiegu nacięcia pierścienia skórnego, który blokuje odprowadzenie napletka. Jeśli zostanie już wyleczony stan zapalny i zagoi się rana, wówczas mężczyzna powinien udać się na zabieg obrzezania. W ten sposób można przeciwdziałać nawrotowi tej przypadłości.

Do jakich powikłań może doprowadzić załupek?

Załupek wywołuje silny ból i utrudnia normalne funkcjonowanie, ponadto może doprowadzić do licznych konsekwencji. Z tego względu należy jak najszybciej działać i nie lekceważyć problemu, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Może dość między innymi do:

  • gangreny
  • uszkodzenia penisa
  • utraty prącia
  • martwicy żołędzi

Leave a Reply