Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu krokowego zawsze prowadzą do zaburzeń krążenia w wyniku reakcji zapalnej. Nieprawidłowości krążenia obwodowego prowadzą do stagnacji i rozwoju stanu chorobowego. Ćwiczenia Kegla, które są odpowiednie dla mężczyzn z problemami z prostatą, pomogą zapobiec zatorom. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni krocza. Technika jest często przepisywana po operacji. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i pomagają korygować zaburzenie.
Spis treści
Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn z chorobami prostaty
Wszystkie choroby zlokalizowane w gruczole krokowym mają czynnik predyspozycji do małej aktywności fizycznej, co prowadzi do pogorszenia krążenia krwi. Częstą przyczyną jest siedzący tryb pracy i brak ruchu. Inne potencjalne przyczyny to zmiany związane z wiekiem, nieregularne życie seksualne itp. Ćwiczenia Kegla przy zapaleniu gruczołu krokowego mają pozytywny wpływ na wzmocnienie mięśni krocza i przywrócenie pracy narządów miednicy. Technika ta jest uznawana przez medycynę i należy do fizjoterapeutycznych metod leczenia.
Należy rozumieć, że pełnego wyleczenia tylko poprzez ćwiczenia Kegla nie można osiągnąć ani z łagodnym rozrostem, ani z zapaleniem gruczołu krokowego. Gimnastyka przyspiesza regenerację tkanek i poprawia skuteczność leków przepisywanych na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Ćwiczenia Kegla po usunięciu gruczołu krokowego stymulują proces rehabilitacji. Ponieważ główną przyczyną tej dolegliwości są stagnacyjne procesy w gruczole, to w przypadku gruczolaka prostaty ćwiczenia powinny pomóc pozbyć się stagnacji procesów zapalnych
Wskazania do ćwiczeń Kegla
Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn z zapaleniem gruczołu krokowego można wykonywać w następujących przypadkach:
- Rozległe stany przekrwienia w miednicy małej
- Zaburzenie funkcji seksualnych związanych z zaburzeniami erekcji
- Zaburzenia objawiające się bolesnym oddawaniem moczu
- Forma powrotu do zdrowia po usunięciu całego gruczołu krokowego
- Obecność czynników predysponujących do wystąpienia chorób gruczołu krokowego.
Lekarze wyjaśniają, że sport można uprawiać z pewnymi ograniczeniami w przypadku dolegliwości związanych z prostatą. Konieczne jest zapobieganie dużym obciążeniom miednicy. W przeciwieństwie do dużego wysiłku, małe i nieagresywne ćwiczenia są korzystne dla tego stanu. Ćwiczenia Kegla zapewniają delikatne rozciąganie mięśni.
Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn po usunięciu gruczołu krokowego zmniejszają nasilenie bólu i dyskomfortu w okresie pooperacyjnym. Ćwiczenia sprzyjają przyzwyczajeniu się do nowego stanu i zapewniają wysokiej jakości kontrolę mięśni gładkich pęcherza. Według badań specjalistów ta gimnastyka skraca czas rehabilitacji o 30% lub więcej. U mężczyzn, którzy regularnie ćwiczą, poprawia się krążenie krwi i zwiększa się napięcie mięśni znajdujących się w pobliżu narządów płciowych. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z urologiem, ponieważ choroba różni się ciężkością terapii i może wywołać niebezpieczne komplikacje.
Jak wykonywać ćwiczenia Kegla?
Nie ma w nich nic trudnego, poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony mężczyzna bez przygotowania fizycznego.
Aby poprawnie wykonać ćwiczenia, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach:
- Zdiagnozować swoje mięśnie miednicy. Dla mężczyzny najłatwiej jest to zrobić, zatrzymując strumień moczu podczas oddawania moczu. Kiedy strumień się zatrzymuje, zaangażowane są mięśnie miednicy.
- Podczas wykonywania pierwszego ćwiczenia konieczne jest maksymalne naprężenie mięśni dna miednicy. Utrzymać napięcie przez 5 sekund, następnie mięśnie się rozluźniają. Liczba powtórzeń wynosi od 10 do 12.
- Następne ćwiczenie jest podobne do poprzedniego, ale różnica polega na większej szybkości napięcia i rozluźnienia. Luka musi zostać zminimalizowana poprzez przyspieszenie wykonywania do granic możliwości.
- Trzecie ćwiczenie wymaga napięcia mięśni dna miednicy. Ćwiczenie zastępuje pchanie. Jeśli nie można wykonać ćwiczenia, można wyobrazić sobie, że przeszkadzający obiekt znajduje się w okolicy miednicy, należy go wypchnąć.
Stosując proste ćwiczenia, mężczyźnie łatwiej jest kontrolować pęcherz, ponieważ po operacji usunięcia prostaty w tym obszarze zachodzą poważne zmiany. Z tego powodu mężczyzna może początkowo odczuwać mimowolny przepływ moczu. Po ćwiczeniach Kegla mężczyzna nauczy się to powstrzymywać. Wykonywanie ćwiczeń zaleca się dopiero 2-3 tygodnie po operacji.
Stosowanie treningu jest dozwolone i zalecane wszystkim mężczyznom, którzy mają czynniki predyspozycji do chorób gruczołu krokowego:
- Niska aktywność fizyczna, częste siedzenie lub leżenie
- Nadmierna masa ciała
- Mężczyźni o zmiennym życiu seksualnym i braku stałego partnera
- Z ograniczoną funkcją seksualną.
Widoczne efekty pojawiają się za miesiąc, może trochę wcześniej.
Pozytywne zmiany po ćwiczeniach Kegla:
- Zmniejszenie obrzęku gruczołu krokowego, narząd stopniowo wraca do normy
- Poprawa zdolności erekcji, jest to zauważalne poprzez wydłużenie czasu trwania stosunku seksualnego i przywrócenie wyraźnych wrażeń podczas seksu
- Normalizowanie funkcji prostaty, uzyskuje się to poprzez poprawę krążenia krwi w narządzie i eliminację stagnacji.
Dziś ćwiczenia Kegla są jedną z kluczowych metod ćwiczeń fizjoterapeutycznych, które są zalecane przy chorobach gruczołu krokowego.